« Назад

Narva linnakeskkonda saab parandada heaolu mõõtmise abil

Narva linn koos FinEst Targa Linna Tippkeskusega on loomas uut teenust "Heaoluskoor", mis aitab linnaplaneerijail teha praegu koostamisel olevas Narva üldplaneeringus nutikamaid valikuid.
Kuidas tunnevad linnaelanikud end linna peaväljakul, elamurajooni sisehoovis või pargis? Millised kohad tekitavad positiivseid emotsioone ja pakuvad vaimset taastumist ning millised, vastupidi, tekitavad inimestele stressi? Seda võimaldabki uurida linna heaoluskoor.

Mis on heaoluskoor?

Heaoluskoor on uuenduslik süsteem, mis loob seose linna ruumiliste omaduste (rohelus, liiklustihedus, müra jne) ja kohalike elanike heaolu tunde vahel.

Projekti eesmärk on välja selgitada, miks tajuvad kohalikud esmapilgul sarnaste ruumiliste omadustega avalikku ruumi erinevalt ning miks mõned kohad on meeldivamad kui teised.

Heaolu skoor sisaldab viit kihti:
• looduskeskkonna kiht, mis arvutab positiivsete maastikuelementide (nt puud, muruplatsid ja lillepeenrad) osakaalu ning negatiivsete elementide, nagu saastavad alad ja suured asfalteeritud alad, osakaalu;
• ehitatud keskkonnakiht, mis hindab tänavavõrgu ühenduvust, teatud asukohtade ligipääsetavust ja kasutusaega;
• tegevuste kiht, mis hindab piirkonna avalike mugavuste ja teenuste mitmekesisust (mänguväljakud, sportimisvõimalused jne) ning nende lähedust linnaelanikele;
• psühholoogiline kiht, mis hindab elanike vaimse taastumise võimalust linnaruumis valitud asukohtades;
• füsioloogiline kiht, mis mõõdab inimeste kokkupuudet ruumiliselt määratud stressiteguritega teatud kohtades reaalajas salvestatud füsioloogiliste signaalide põhjal.

Mis on seni tehtud?

Heaoluskoori projekt sai alguse tänavu jaanuaris. Veebruaris valisid Targa Linna Tippkeskuse teadlased Narvas välja konkreetsed kohad põhjalikumaks uurimiseks ehk heaoluskoori mõõtmiseks.

29. märtsil toimus Narvas sissejuhatav seminar, kus teadlased tutvustasid heaoluskoori elemente.

Kevadel (18. aprill – 12. juuni) viidi Narvas läbi väikesemahuline uuring, kus neljas avaliku linnaruumi punktis (Peetri platsil, Joaorus, Pähklimäe tänava jalakäijate alal ning Daumani tänava hoonetevahelisel alal) mõõdeti 28 linnaelaniku füsioloogilisi ja psühholoogilisi reaktsioone.

Suvel tegeleb Targa Linna Tippkeskus nende mõõtmistulemuste tõlgendamisega ning tulemused oodatakse augusti lõpuks.

Millised on järgmised sammud?

Septembris algab uuringu laiaulatuslikum läbiviimine. Selleks mõõdetakse Narva elanike füsioloogilisi ja psühholoogilisi reaktsioone kaheksas avaliku ruumi asukohas. Kokku kaasatakse mõõtmistesse 40 eri vanuserühmas elanikku.

Huvilised saavad soovi korral mõõtmistel osaleda vabatahtlikuna. Hea tulemuse saamiseks oleksime tänulikud narvakate aktiivse osalemise eest. Mõõtmisele registreerumiseks tuleks jälgida projekti infolehekülge https://www.narva.ee/heaoluskoor või võtta ühendust Narva linna projektijuhiga Jackline Holter (tel +372 504 0517, heaoluskoor@narva.ee).

Alates juunist 2023 plaanib Targa Linna Tippkeskus heaoluskoori teenust pakkuda ka teistele Eesti linnadele. Heaoluskoori saab rakendada kas üldplaneeringu koostamise protsessis, et mõõta praktikas, kuidas inimesed tunnevad end ühe linna konkreetsetes kohtades, või konkreetsete asukohtade väljatöötamisel ja inimeste heaolu mõõtmisel nendes kohtades enne ja pärast arendustööd. Teenuse kohta lisateabe saamiseks võtke ühendust FinEst Targa Linna Tippkeskuse innovatsioonijuhi Külle Tärnoviga (tel +372 5680 0221, kulle.tarnov@taltech.ee).

Heaoluskoori pilootprojekti rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond ning kaasrahastab Haridus- ja Teadusministeerium.

Logod