« Tagasi
Narva avaliku ruumi installatsioon 2025
Selgunud on 2025. aastal Narva kunstiresidentuuri linnainstallatsiooni residentuuriprogrammi valitud kunstnik ja tema ideekavand. Võistluskutsele vastas enneolematult suur hulk kunstnike üle kogu maailma ning laekunud 76 kavandi hulgast valis zhürii sel korral välja Ukraina skulptori Ihor Tkatšivskyi skulptuurse kompositsiooni ideekavandi pealkirjaga „The Joy of Being Human".
Narva kunstiresidentuur korraldab Narva avaliku ruumi installatsiooni residentuuriprogrammi NAIR teist aastat koostöös Narva Linnavalitsuse Arhitektuuri- ja Linnaplaneerimise Ametiga (ALPA). Programm toob kaasaegse kunsti avalikku ruumi ning edendab dialoogi kunstnike ja kohalike kogukondade vahel. 2024. aastal lõi Leedu arhitekt Augustas Lapinskas installatsiooni-skulptuuri „Tuhast", mis võeti Narva elanike poolt soojalt vastu ning mis leidis laia kajastust ka väljapool Narvat.
Selleaastase residentuuriprogrammi installatsiooni asukohaks valisid Narva kunstiresidentuur ja linn uue Stockholmi platsi lääneküljel taastatud ajaloolise Helsingi tänava serva. Võrreldes varasemaga oli oluliselt keerulisem installatsioonidele seatud ülesanne – nimelt peab objekt(id) olema kõrgetasemeline mahuline kunstiteos, markeerima hetkel linnaruumist kadunud Helsingi tänava hoonestuse seina ning samas sobima ekspositsioonipinnaks linna ja residentuuri korraldatavatele välinäitustele.


Ihor Tkatšivskyi skulptuurne kompositsioon „The Joy of Being Human" koosneb kuuest suuremõõtmelisest skulptuurist taastatud Helsingi tänava serval. Keevitatud metallplaatidest ja -ribadest valmistatud teos inimese meeli ja tõstab esile inimkeha kui üht meie kõige elujõulisemat ja kestvamat ressurssi. Kunstniku sõnul: "See teema on sümboolne – sa näed uudiseid, kuuled uudiseid, haistad muutusi, puudutad olevikku ja tulevikku, maitsed elu... See on inimelu."

Konkursi žürii koosnes arhitektuuri, linnaplaneerimise ja kunsti valdkondade ekspertidest: Johanna Rannula (Narva kunstiresidentuuri juhataja), Peeter Tambu (arhitekt, Narva linna peaarhitekt), Kaie Enno (arhitekt, Narva LV ALPA direktor), Raivo Kotov (arhitekt, KOKO arhitektid, Stocholmi platsi projekti autor), Ann Kristiin Entson (taktikalise urbanismi ekspert, Tallinna LV peaarhitekti büroo), Ra Martin Puhkan (arhitekt, Stuudio Täna) ja Kirke Kangro (Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonna dekaan). Otsus langetati ühiselt mitmes etapis – arutelude ja hääletuste teel jõudis žürii läbimõeldud ja üksmeelse valikuni. Valikuprotsessi olid kaasatud ka aktiivsed Narva elanikud – noored aktivistid, kunstiõpetajad ja kunstiteadlased.
Sarnaselt eelmise aastaga on installatsiooni teostusele nõue välioludes vastu pidada vähemalt viis aastat. Projekti toetavad rahaliselt Narva linn, Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital. Projekti elluviimise korraldab Narva kunstiresidentuur. Installatsiooni valmimine ja avamine on kavandatud 2025. aasta septembris.

Täiendavat infot leiab Narva kunstiresidentuuri kodulehelt: www.nart.ee
Info:
Arhitektuuri- ja Linnaplaneerimise Amet
narvaplan@narva.ee