« Tagasi

Siseministeerium ootab kandidaate kodanikupäeva aumärgi ja aasta kodaniku aunimetusele

Aunimetusega kaasneb kunstnik Reti Saksa pronksskulptuur "Ühiskonna õis"
(foto: Siseministeerium)

Läheneva kodanikupäeva puhul kutsub Siseministeerium üles esitama kandidaate kodanikupäeva aumärgile ja aasta kodaniku aunimetusele. Kandidaate saab esitada kuni 20. oktoobrini Siseministeeriumi kodulehel oleva vormi kaudu.

Alates 1998. aastast tunnustab Siseministeerium kodanikupäeva aumärgiga tegusaid ja hoolivaid inimesi, kes panustavad ühiskonda.
Aasta kodaniku aunimetuse ja kodanikupäeva aumärgi eesmärk on tuua esile kodanikuaktiivsust ja näidata inimestele erinevaid võimalusi ühiskonna heaolu nimel tegutsemiseks, tõsta selleks inimeste teadlikkust ja motivatsiooni ning tunnustada inimesi, kes on selles oma aktiivse tegevuse ja käitumisega eeskujuks teistele.
Aumärk antakse kuni viietestkümnele Eesti kodanikule igal aastal 26. novembril, sest Kodanikupäeva tähistatakse sellel kuupäeval, kuna 1918. aasta 26. novembril võttis Maanõukogu vastu määruse Eesti kodakondsuse kohta. Sellega loodi ametlikus tähenduses Eesti kodaniku mõiste. Kodanikupäev on pühendatud kõigile Eesti kodanikele ja kodanikuks pürgijatele. Sel päeval juhime tähelepanu kodanikutundele ning kodaniku õigustele ja kohustustele.

Siseministeerium annab lisaks kodanikupäeva aumärkidele välja ka aasta kodaniku aunimetuse. Aunimetus on tunnustus ühele Eesti Vabariigi kodanikule, kelle käitumine ja tegevus ühiskonna heaolusse ja arengusse mistahes eluvaldkonnas on laiemalt silma paistnud, teistele eeskujuks ning kutsunud esile teadlikkust kodanikuks olemise väärtusest ja tähtsusest.

Kodanikupäeva aumärgi ja aasta kodaniku aunimetuse kandidaate saavad esitada nii üksikisikud kui ka organisatsioonid. Kandidaate saab esitada kodulehe kaudu www.siseministeerium.ee/kodanikupaev  kuni 20. oktoobrini.
• Ettepaneku tegemisel tuleb kirjeldada kandidaadi panust kohalikul või ühiskondlikul tasandil.

Kõik ettepanekud vaatab läbi Siseministeeriumi juurde loodud komisjon, kuhu kuuluvad riigiasutuste ja kodanikuühenduste esindajad. Ettepanekule on oluline lisada põhjalik põhjendus, et komisjon saaks teha kaalutletud otsuse.