« Tagasi

Kuraatorituur Karin Taidrega Narva kunstniku Boriss Uvarovi näitusel

Narva Muuseumi Kunstigalerii kutsub laupäeval, 4. septembril kell 15.00 kuraatorituurile tuntud Narva kunstniku Boriss Uvarovi (1946-2020) näitusel „Valge joone vaatlus". Kohtumine on ajastatud kunstniku sünnipäevaga. Näitusest räägib kuraator, kunstiteadlane ja Kunstigalerii endine juhataja Karin Taidre.

Näitus „Valge joone vaatlus" on pühendatud Boriss Uvarovi 75. sünnipäevale. Näitusel saab näha üle 80 teose, mis kajastavad maalikunstniku loomingulist teed. Uvarov leidis oma viisid emotsionaalsete muljete ja filosoofiliste mõtiskluste visualiseerimiseks ning emotsionaalse alguse, elurütmide edastamiseks – kõigeks selleks, ms jääb nähtamatuks ja kirjeldamatuks.

Näituse nimiteosest „Valge joone vaatlus" sai omamoodi ekspositsiooni proloog, mille peategelane on keskendunud valge joone kui välis- ja sisemaailma vahelise piiri potentsiaali mõistmisele. See joon on keeratud kirjarull, mis laiendatud kujul ilmub nähtava ja nähtamatu ruumina ja mida ei saa kirjeldada sõnadega. Seda maali ümbritsevad maastikud, pühakute näod, portree – omamoodi valem tema tööde teemadele ja süžeedele.

Märkimisväärne osa Uvarovi loomingust on pühendatud piibliteemadele. "Ränduri tagasitulekut" võib lugeda igapäevase stseenina, kuid okaskroon ja "surmatass" viitavad "hinge naasmisele Jumala juurde", kuna Uvarov pidas maist elu lühikeseks avamänguks hinge igavesele eksistentsile.

Seeria "Meie Maa rändurid" valmis aastate jooksul. Siin on esitatud need, kes otsivad elu mõtet reisimises, kohtumistes tarkade inimestega ja palves, ning need, kes rabelevad nagu süstikud, otsides materiaalset kasu või juhivad asotsiaalset eluviisi. Kuid teos "Kolm vastu" juhib tähelepanu mitte välisele vaatlejale, vaid sügavalt mõtlevale inimesele.

Maastike hulgas on eriline koht Narva vaadetel. Värvilise julge otsusega suutis ta edasi anda oma armastatud linna vaimu, selle ajas ja ruumis olemise atmosfääri. Uvarov luges maha tulnud värvides ka "seinte lugusid", lähtudes oma suhtumisest ajaloosündmustesse ja eraelu faktidesse. Siis osutus plekk "hinge peegliks".

Kunstniku tööde sisu on alati olnud ajaga kooskõlas, puudutanud reaalsuse aktuaalseimaid küsimusi. Samas tõmbab maalikiht ise tähelepanu osavuse ja teostamise värskusega. Maalitehnika ei ole saanud kindlalt väljakujunenud viisi: see muutub, sünnib nähtu muljest, olenevalt kogetud emotsioonidest.

Nii võib näitusest saada rõõm, pidu silmale ja vaataja tundlikule hingele.

Näitus "Valge joone vaatlus" jääb Narva Muuseumi Kunstigaleriis avatuks kuni 19.09.2021.
Rohkem infot näitusest muuseumi kodulehel.

Osalemine Kunstigalerii piletiga.
NB! Sissepääs COVID-tõendi ja isikut tõendava dokumendi esitamisel.