« Back

Anna tagasisidet Narva linna kliima- ja energiakavale

Valminud on arengudokument „Narva linna kliima- ja energiakava 2035", mis annab ülevaate Narva linna hetkeolukorrast ning seab paika visiooni kliima- ja energiaalaste eesmärkide saavutamiseks. Kava koostamist toetati Euroopa Majanduspiirkonna Finantsmehhanismi 2014 –2021 programmi „Kliimamuutuste leevendamine ja nendega kohanemine" tegevuse „Kliimamuutuse leevendamise ja sellega kohanemise kavade koostamine" raames. Kavale on võimalik anda tagasisidet kuni 14.07.2022.
 
Tulenevalt Euroopa rohelisest kokkuleppest on Narva linna eesmärgiks saavutada kliimaneutraalsus hiljemalt aastaks 2050. Kavas on välja toodud neli strateegilist eesmärki, mille poole Narva linn arengukava rakendamisega liigub:
  • Vähendada energia lõpptarbimisest tulenevat süsihappegaasi heitkogust 2035. aastaks 40%, 111 228 tonni võrra aastas normaalaasta tingimustel, võrreldes 2020. aastaga.
  • Kasutada munitsipaalsektoris (linna hallatavad hooned, tänavavalgustus, ühistransport, transpordivahendid) kaugküttesoojust ja taastuvenergiat.
  • Suurendada taastuvenergia tootmist ja tarbimist.
  • Kohaneda kliimamuutustega ning tõsta kogukonnas valmisolekut kliimariskidega toimetulekuks.
Suurima osa Narva linna CO2 heitmetest 2020. aastal, mis on kava baasaastaks, põhjustas äri- ja kolmanda sektori energiakasutus, mis on suures osas tingitud suurest elektrienergia tarbimisest ja selle kõrgest süsinikuintensiivsusest. 2020. aastal tekkis äri- ja kolmanda sektori energiakasutuse tulemusena 103,0 tuhat tonni süsinikdioksiidi, mis moodustas summaarsest süsihappegaasi heitkogusest 44,3%. Elamusektori energiakasutus vastas 86,4 tuhande tonni suurusele süsinikdioksiidi emissioonile moodustades koguheitmest 37,2%. Eratranspordi puhul olid vastavad näitajad 32,0 tuhat tonni ja 13,8% ning kohaliku omavalitsuse hallatavate tegevuste ja riigiasutuste summaarne energiakasutusest tulenev CO2 heitkogus oli 10,9 tuhat tonni, mis moodustas koguheitmest 4,7%.
 
Hoonete ja taristu energiatõhususe suurendamine ning energiatootmisel taastuvenergia ulatuslikum kasutuselevõtmine on peamised viisid süsinikuheite ja sellest tulenevate kliimamõjude vähendamiseks. Kogukonnaaktiivsuse suurendamine, teadlikkuse tõstmine ja tihedama koostöö tegemine tugevdavad elanike kliimamuutustega kohanemisvõimet ning toetavad keskkonnasäästlike tegevuste elluviimist. Täiendavalt on kavas toodud ka lihtsamad soovitused säästlikumaks käitumiseks, mida saab iga Narva elanik rakendada. Loe täpsemat ülevaadet kliimamuutusega kohanemise ja mõjude leevendamise meetmetest valdkonniti kavast.
 
 
Ettepanekud eelnõu täiendamiseks või muutmiseks palume saata kirjalikult aadressile:
 
Narva Linnavalitsuse Linnamajandusamet
Peetri plats 3, 20308 Narva
või e-postile: linnamajandus@narva.ee
 
Lisainfo:
Galina Siniorg: galina.siniorg@narva.ee;
Tatjana Lennuk: tatjana.lennuk@narva.ee, tel 3599139.