Narva linn


Narva - Eesti sügispealinn 2020

Narva - Eesti sügispealinn

Kätte on jõudnud sügis, aga see tähendab, et Narva astub taas Eesti sügispealinna õigustesse ja on valmis pakkuma uut, huvitavate sündmustega rikastatud kultuurielu.

Kolme kuu jooksul, 22. septembrist kuni 21. detsembrini, on traditsiooniliselt programmis kontserdid, teatrietendused, näitused ja festivalid igale maitsele.

Sügispealinna kalendri avab rokkbändi AveNue solisti Vladimir Tšerdakovi, laulude autor ja esitaja, ning Narva Linna Sümfooniaorkestri uus kava Song & Symphony. Eesti ühe populaarseima venekeelse rokkbändi AveNue ja Narva Linna Sümfooniaorkestri ühine looming on kestnud umbes 9 aastat, Narva muusikute ühiseid esinemisi on alati saatnud suur edu. Sel aastal jätkab projekt loomingulist arengut uues formaadis. Programmis domineerivad Vladimir Tšerdakovi laulud Anatoli ja Maksim Štšura originaalseadetes, lisaks varasemast tuntud paladele esitatakse ka uut loomingut. Repertuaari on oluliselt laiendatud - lisaks Vladimir Tšerdakovi autorilauludele esitatakse Aleksandr Vertinski ja Jegor Letovi loomingut, Napoli ja vene rahvalaule. Säilib mõne kompositsiooni teatraalsus.

Sellel hooajal avab Narva külalislahkelt uksed uutele festivalidele, kohtadele, artistidele ja kohtumistele. Esinejad on peamiselt Eestist ning selle aasta programmi unikaalsus tuleneb kehtivatest piirangutest.

Kavas on kontserdid Eesti tuntud kaasaegsete estraaditähtedega, samuti kontsert, kus romansse esitavad Balti riikide solistid.

Sügisel esitab Vene Teater Eestis etendusi Narvas kolmes kohas. Esitusele tulevad: Vaba Lava teatrikeskuses draama "Utoopia", kultuurimajas Rugodiv komöödia "Käest kätte" ja Geneva Kontserdimajas laste muinasjutt "Pähklipureja".

Loomeühendus Teine Laine näitab Narvas etendust "Taevased ratsanikud", mis on pühendatud teatri Ilmarine juhi Juri Mihhaljovi mälestuseks.

Lisaks uutele üritustele on programmis traditsioonilised, värvikad ja publiku poolt armastatud muusikafestivalid: jazzifestival Narva Jazz kuulsa Narva muusiku ja õpetaja Boris Parshini juhtimisel, kolmepäevane rokkfestival Gratši uleteli, kus osalevad Eesti ja Baltimaade ansamblid.

Juba teist aastat toimub Narvas filmifestival KinoFF, mida korraldab tuntud Pimedate Ööde filmifestival (PÖFF). Festivali programmis on: Venemaa parim festivali film, Eesti kino uudisfilmid, samuti piirkonna esimene koomiksifestivali Comic Con. KinoFFi raames toimuvad filmilinastused Apollo Astri kinos ja ComicConi üritus Narvas keskuses OBJEKT.

Klassikalise muusika austajad saavad nautida rikkalikult elavat muusikat. Narva sümfooniaorkester annab kontserdi ansambli asutaja ja alalise juhi, Narva aukodaniku, dirigendi Anatoli Štšura 60. aastapäeva puhul.

Narvas toimub ka traditsiooniline Põhjamaade nädal. Kuna praegune olukord dikteerib reegleid, siis seekord ootavad külalisi ees hübriidsündmused - osa toimub traditsiooniliselt standardses formaadis ja osa online. Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis plaanib koos Põhjamaade saatkondadega korraldada mitmeid näitusi, arutelusid ja kontserte. Mängufilme ja dokumentaalfilme näidatakse koostöös ETV+ -ga. Loomehäkk Hack your culture toimub koostöös visuaalse multimeedia keskusega OBJEKT.

Erilist tähelepanu pööratakse laste ja noorte programmile - huvitavatele kontsertidele ja festivalidele, kuhu saab tulla kogu perega!

Koolilapsed saavad osa võtta teatrifestivalidest. Neist kaks on kavas sügishooajal: vabariiklik kooliteatrite festival Kuldkalake ja vabariiklik noorte teatrifestival Jeralaška - 2020.

Vokaalstuudio Pääsuke solistid valmistavad koolilastele ette Eesti suure laulja auks eluloolise kontserdi Georg Ots 100. See on lugu elust ja tööst, huvitavatest eluloolistest seikadest, säilinud videotest ja fotodest ning muidugi imelistest lauludest.

Geneva kontserdimaja laval toimuvas kontserdisarjas "Kogu perele ja lugejale orkestriga" esitavad Narva Sümfooniaorkester, dirigent Anatoli Štšura, Larissa Štšura (loeb teksti) ja kunstnik Tatjana Sonina lavalist esitlust, mis põhineb Hans Christian Anderseni ühel salapärasemal teosel - muinasjutul Ööbik.

Eriti hubane on jahedal sügisel noorte kodukontsertidel, kus muusikud esitavad elavat muusikat soojas sõbralikus õhkkonnas.

Narva linna loomingulistele noortele ja kunstnikele saab StartUpNarva keskusest (Joala tn 5b) inspiratsiooniplatvorm. Siin, täiesti uues värskes ruumis, pannakse üles näitus, toimuvad esitlused ja luuleõhtud.

Üheks säravamaks ja lahkemaks pühaks lastele saab olema heategevuskontsert "Multfest ehk rokkarid lastele". Kas olete kunagi kuulnud lastelaule rokkmuusikute esituses? Julge ja väga huvitava eksperimendi esitavad Narva ja Eesti rühmad. Jõulupühade eel kõlab "hea rokk" eriti maagiliselt ning heategevusürituse formaat aitab koos head teha!

Traditsiooniliselt lõpeb Sügispealinna programm suurejoonelise galakontserdiga. 21. detsembril kõlavad kultuurimaja Rugodiv lavalt lood suurte meistrite, 2020. aasta juubilaride - Georg Otsa, Issaak Dunajevski, Jaak Joala jt - repertuaarist. Piduliku kontserdi üheks peaesinejaks on Uku Suviste & bänd.

Sügispealinna oktoobri-, novembri- ja detsembrikuu ürituste üksikasjalikud programmid leiate iga kuu lõpus veebilehelt narva.ee.

Arvestades pidevalt muutuvat olukorda, seoses viiruse ettevaatusabinõude täitmise tingimustega, loodame, et sügispealinna üritused toimuvad täies mahus. Korraldajad jälgivad olukorda tähelepanelikult ja vajaduse korral võtavad kasutusele vastavad meetmed.

Lisainfo:
Juliana Janno
Narva Linnavalitsuse Kultuuriosakond
tel 3599229
juliana.janno@narva.ee

Lisatud 15.09.2020, 13:04
Muudetud 30.11.2020, 15:32

eelmine järgmine