Narva linn


Tähistagem Omavalitsuspäeva kui riiklikku tähtpäeva

Käesoleva aasta 29. mail otsustas Riigikogu seadustada riikliku tähtpäevana 1. oktoobri Omavalitsuspäevana. Kuupäeva valikut mõjutasid oluliselt kaks ajaloolist daatumit. 1866. aasta 1. oktoobril jõustus Makoggukonna Seadus Baltia-merre kubbermangudele. Ria-, Tallinna- ja Kura-male, millega koos tekkis eestlastel ja lätlastel üle sajandite võimalus ise hakata oma elu korraldama ja koos sellega looma avalikku haldust. Teiseks sündmus lähiajaloost, kui me peale poolesajandilist sundpausi hakkasime taastama kohalikku omavalitsust ning esimestena said 1. oktoobril 1990. aastal omavalitsusliku staatuse Kuressaare linn ja Muhu vald.

Hea meel on märkida, et 1. oktoobril saame tähistada kolme väga olulist tähtpäeva ja seda üksteist toetavalt - koos Omavalitsuspäevaga ka rahvusvahelist Muusikapäeva ning Eakate Päeva.

Muudame ühiselt uue tähtpäeva tõeliseks traditsiooniks. Selle heaks näiteks on juba kolmandate üleriigiliste omavalitsuspäevade tähistamine, seekord 28.09.2018.a. Narvas. Narva Omavalitsuspäeva sisu ja korraldus näitab, et Eesti omavalitsustel ja nende liitudel koostöös riigi ning kolmanda sektori ja ülikoolide esindajatega on hea koostöövõrgustik ning soov ühistegevust jätkata. Selle heaks näiteks on ka Omavalitsuspäeva korralduskomitee poolt Pärnus 6.08.2018 tehtud pöördumisele järgnenud positiivne reaktsioon.

Teeme ettepaneku valdade ja linnade, koolide ning teiste omavalitsusasutuste juhtidele ja esindajatele kasutada Omavalitsuspäeva kohaliku omavalitsuse olemuse ja eesmärkide tutvustamiseks. On ju kohalikul omavalitsusel olnud hindamatu roll nii Eesti omariikluse saavutamisel sada aastat tagasi kui ka selle taastamisel 1990. aastate algul ja tänapäeval. Oleks suurepärane kui ka riigiasutused, ülikoolid ja teised institutsioonid leiaksid võimaluse omavalitsuspäeva ära märkimiseks. Loomulikult saaksid uut tähtpäeva tähistada meie külad, alevikud, alevid ja maakonnad, ka kõik teised, kelle jaoks omavalitsus ja tema areng on olulised.

Parimate soovidega ja edukaid Omavalitsuspäevi kõikjal Eestis!


Eesti III Omavalitsuspäeval osalejad

28. septembril 2018. aastal Narva linnas

Lisatud 28.09.2018, 12:00
Muudetud 28.09.2018, 12:07

eelmine järgmine