Narva linn


Narva - Eesti sügispealinn

Narva - Eesti sügispealinn

Narva muutub kolmeks kuuks traditsiooniliselt Eesti sügispealinnaks ja kultuurielu külgetõmbemagnetiks. Alates 23. septembrist kuni 21. detsembrini löövad linnaelus pulbitsema uued värvid. Sellel hooajal avab Narva külalislahkelt oma uksed uutele festivalidele, lavadele, huvitavatele artistidele ja kohtumistele.


Üritused detsembris (plakat)


Üheks selle sügise eredamaks ja oodatumaks kultuurisündmuseks saab muusika ja linnakulutuuri festival Station Narva. 21.-23. septembril kogunevad Narvas muusikud, kunstnikud, urbanistid ja teised kultuuritegelased, kes esitavad parimat kaasaegset muusikat, aktuaalset kunsti ja uusi mõtlemisteemasid. Festivali programmis on esindatud nii kultusnimed (nende hulgas Liverpooli sumeda pop-rocki meistrid Echo & the Bunnymen ja unikaalne tehnomuusik Actress) kui ka juhtivad eesti, vene ja skandinaavia muusikud. Festivali pealava pannakse püsti Kreenholmi saare grandioosses tootmiskompleksis, kus omal ajal mürises maailma suurim tekstiilimanufaktuur. Eufooriline sulandumine armastatud eesti ja vene bändide muusikaga leiab aset Art Club Ro-Ro-s. Lisaks kontsertidele Kreenholmi manufaktuuris ja Art Club Ro-Ro-s toimub terves linnas hulgaliselt muid üritusi. 20.-23.septembril on Narva kolledži fuajees avatud festivali infopunkt ja digitaalse loovmeedia inkubaatori mängudekohvik DIGIX. Art Club Ro-Ro-s rullub lisaks kontsertidele lahti kolmekeelne stand-up komöödia, mis on ette valmistatud koostöös Comedy Estonia´ga, Euroopa Nõukogu Eesti esindus organiseerib seal mugava keelekohviku. Lisaks kaasaegse kunstiga seotud programmidele toimuvad Narva kunstiresidentsis avalikud diskussioonid kohaliku arvamusfestivali BAZAR egiidi all.  Koostöös silmupäevade festivaliga pakutakse jõe ääres asuval promenaadil skandinaavia tänavatoitu, paljudes hoovides aga toimuvad veel avastamata talentide esinemised. Samas kohas võtab Narva linnapea Tarmo Tammiste pühapäeval, 23. septembri keskpäeval, vastu traditsioonilise sügispealinna tiitli, misjärel Station Narva külalised saavad süüa lõunat suure ühislaua taga ühendades seeläbi inimesi erinevatest rahvustest ja põlvkondadest.

9. oktoobril festivali "Kuldne mask Eestis" raames esitab V. Majakovski nimeline teater (Moskva) asjaarmastajatele ja teatrifännidele kontserdimaja Geneva laval Oliver Sacksi etendust "Mees, kes pidas oma naist kübaraks". Maailmakuulsa Ameerika neuropsühholoogi ja kirjaniku Oliver Sacksi looming, mis põhineb tema patsientide lugudel, on maailmas juba ammu bestselleriks saanud. Venemaal instseneerib Majakovski teater Oliver Sacksi raamatut esimesena, et rääkida inimestest, kes püüavad jagu saada erinevatest paradoksaalsetest kõrvalekalletest. Nikita Kobelevi lavastatud näidend kuulub 2018. aasta "Kuldse maski" preemia Long Listi ja osales "Russian Case" 2017. aasta festivali programmis.

Oktoobris toimub esmakordselt folkloorifestival "Kuldsed väravad", mis kogub kokku erinevate maade laulu- ja muusikažanre esindavad osalejad ja kollektiivid. Narva ajaloolistel väljakutel (Aleksandri ja Ülestõusmise kirikus, Vaba Lava Narva teatrikeskuses, linna tänavatel) toimuvad kombetalitused, tantsud, mängud, ajaloolised rekonstruktsioonid, on esindatud traditsiooniline köök, kõlavad etnilised laulud.

6. oktoobril esineb kultuurimajas "Rugodiv" Venemaa kuulsaim vene muusikat esitav kollektiiv – Venemaa riiklik rahvapillide orkester "Metelitsa", kunstilise juhi ja peadirigendi, Vene Föderatsiooni teenelise artisti Igor Tonini juhtimisel. "Metelitsa" esindab Venemaa põhjapealinna muusikakunsti ja kujutab endast vene kaasaegse rahvamuusika uut suunda. Kõikide orkestrantide loomingu juhtivaks ideeks on vene rahvamuusika esitamise traditsioonide taassünd ja areng. Ei ole juhus, et vene rahvamuusika kaasaegsed arranžeeringud on orkestri repertuaaris tähtsal kohal. Seejuures, rikkalik helipalett saavutatakse kasutades ainult traditsioonilisi vene rahvapille: balalaikad, domrad, guslid, bajaanid, žaleikad, sarved, gudokid.

"Kõige ebakordsem kontsert" - sellise intrigeeriva pealkirja all toimub 25. novembril kultuurimaja "Rugodiv" laval Euroopa turnee raames sümfooniaorkester "Tavrichesky" kontsert, Kabardi-Balkaari Vabariigi rahvakunstnik Mihhail Golikovi juhtimisel. Programmis kõlavad kõige eredamad sümfooniaorkestritele loodud teosed nii klassikutelt kui ka kaasaegsetelt autoritelt: А. Piazzolla, I. Dunajevski, К. Chavez, Z. Abreu ja teised. Orkestri kontserdid purustavad sümfooniaorkestrist välja kujunenud klassikalised ettekujutused – see on tõeline pidu nii sügavalt muusikast lugupidavatele kui ka lihtsatele kuulajatele. Jazz, Ladina-Ameerika rütmid, improvisatsioonid nõukogude heliloojate teemadel – seda kõike sisaldab "Kõige ebatavalisem kontsert".

Narva sügis saab olema sisutihe omapäraste kontsertide ja huvitavate lugude poolest.

Sankt Peterburgi teater "Comic-Trust" esitab Narva vaatajatele 16. novembril kultuurimajas "Rugodiv" Euroopa vallutanud unikaalse etenduse "Valge lugu". Etendust näidati paljudel teatrifestivalidel. Sellele on aplodeerinud Tonino Guerra ja Mikhail Baryshnikov, Annie Girardot ja Susan Sarandon. Sellest rääkisid TV-kanalid nagu BBC, Euronews, Worldnews. Lood Valgest kuningriigist, mürgist ja intriigidest, kangelastest ja salakavalatest õukondlastest, vägevusest ja ... üksindusest. See on julge ja armutu ning samal ajal naljakas karikatuur inimkonnast, esitatud mastaapse fantaasiašõu formaadis, kus on ühendatud klounaad ja koreograafia, füüsiline teater ja absurd.

Detsembri alguses leiab aset tutvumine suure ja mittetraditsioonilise inimesega, legendaarse isiksuse Salvador Daliga. "Salvador Dali hull elu" - biograafiline etendus-fantaasia XX sajandi väljapaistva kunstniku elust ja loomingust. Materjali esitamise kergus ja hämmastav stenograafia teevad selle etenduse huvitavaks isegi neile vaatajaile, kes suure geeniuse loominguga eriti tuttavad ei ole. Vaatajad näevad kõmpidel sammuvat tohutusuurt elevanti, gigantne kivi lendab otse saali, Dali ja Eluard ronivad nöörist võrkredelil otse lae alla, derviš hõljub õhus, tuuker laskub alateadvuse sügavustesse.
Pearollis esineb Peterburgi näitleja Sergei Jankovski, kes on publikule laialt tuttav tänu osalemisele etendustes "Hüpe vabadusse. Rudolf Nurejevi lugu", "Olen Jumala kloun. Vatslav Nižinski", "Läbi klouni silmade".

Sellel sügisel leiab aset kohtumine Narva bändiga AveNova. Grupi põhikoosseisu, kaks selle kolmest liikmest, moodustavad muusikud juba ammu tuttavast bändist AveNue koos selle liidri Vladimir Tšerdakoviga. AveNova-s on Vladimir koos AveNue basskitarrist Kirill Smirnovi ja nendega ühinenud trummari, teistest rokk-kollektiividest tuntud, Stanislav Lintiga AveNue tavapärase folkloorse kõla seljataha jätnud. Uues projektis avastasid muusikud nii enda kui ka kuulaja jaoks täiesti ootamatult elektroonse ja rokk-muusika kombinatsiooni. Elektrooniline house-muusika bass-kitarri agressiivse heli ja elavate trummidega või siis popmuusika – AveNova uues repertuaaris leidub kohta kõigele.

Armsaks ja juba traditsiooniks saanud sündmused kingivad vaatajatele eredaid muljeid ka sellel aastal. Nii pakub jazzmuusika festival IDeeJazz headest ideedest küllastunud maailmatasemel muusikat. Ka sellel aastal valib Narva oma fitnessi kaunitari ilu ja tervisekonkursil «Fitness Model Estonia». Loomingulise fotograafia tõelisi austajaid liidab traditsiooniline rahvusvaheline fotofestival "Narva sügis 2018". Programmi raames toimub näitus "Ballett: silmast silma" (Eugenia Freimane, Riia, Läti) ja toimub rahvusvahelise fotosalongi "Eesti 2018" FIAP presentatsioon.
Sellel sügisel külastab Narvat taaskord maailmakuulus ameerika tšellist Ian Maksin. Narva linnuses kõlavad vene ja eesti heliloojate vanad ja kaasaegsed romansid.

Georg Otsale kui legendaarsele Eesti lauljale pühendatud üritused. Kuulsa baritoni nimi on laialdaselt tuntud terves maailmas ja on meie maa uhkus. Vokaalstuudio Pääsuke kasvandikud kutsuvad Laste loomemajja kontserdile ja aitavad meelde tuletada Georg Otsa tuntud teoseid, valgustavad fakte laulja biograafiast, vaatame koos fotosid ja tänaseks säilinud videosalvestisi.

Sügispealinna programmi lõpuakordiks kujuneb suur kontsert, mis on pühendatud Georg Otsa loomingule – parimad tuntud aariad ooperitest ja operettidest, mis tõid G. Otsale maailmakuulsuse. Kuulsaimad Eesti teosed Georg Otsa esitusest kõlavad 21. detsembril kontserdimaja "Geneva" laval Sankt-Peterburi kuberneri sümfooniaorkestri, bariton Sergei Zõkovi (Sankt-Peterburg), sopran Elena Kolomiytseva (Narva) ning Rahvusooper "Estonia" solistide esituses.

Sügispealinna ürituste täpse programmiga oktoobris, novembris ja detsembris saab tutvuda iga jooksva kuu lõpus linna veebilehel www.narva.ee.

Narva Eesti sügispealinn 2018 detsembrikuu üritused

Narva Linnavalitsuse Kultuuriosakond
kultuur@narva.ee

Lisatud 05.09.2018, 14:08
Muudetud 06.12.2018, 14:12

eelmine järgmine