Narva linn


Kunstigaleriis esitletakse Jaak Adamsoni maali "Trassil"

Narva Muuseumi Kunstigaleriis on kujunenud heaks tavaks tutvustada koolivaheajal üht maali meie fondidest. Reedel, 19. detsembril kell 10.00 kuni 14.30 tutvustame teile eesti kunstniku Jaak Adamsoni suurt maali «Trassil».

Jaak Adamson maalis selle teose nõukogude perioodil. Nõukogude ajal propageeriti ühiskonnast rõõmsat ja karmi suhtumist töösse. Peame tunnistama, et Eesti oli ainuke Nõukogude Liidu riik, kus lubati rangest sotsrealismi, tolle aja peamine kunstisuund. Lääne kultuuri avangardset mõju oli tunda eesti kunstnikke teostes. Eesti kunstnike liit toetas alati oma liikmete otsingud ja eksperimente. Jaak Adamsoni loomingus olid esitatud ekspressiivsed multikujulised kompositsioonid linnastumise teemaga. Tema maalid «Trassil» (1977.a.), «Raske nähtav maastikuvaade» (1978.-80. aastat), «Kiirus» (1982.a.) on väga emotsionaalsed, täis tegevusi ja edastavad vaatajani kunstniku meeleolu.

Ühte nendest maalidest esitame meie külalistele, nimelt maali «Trassil».
Maalil on näha hipodroom. Võistluse kuum atmosfäär on edastatud säravate horisontaalsete joontega, mis läbivad ka hobuse ja sportlaste kujud. Tundub, justkui need säravad jooned voolaks maalist välja. Rütmilised fotopuhangud, värvilised tribuunid — see kõik on muutunud ühiseks säravaks vooluks, mis liigub suurel kiirusel. Võistluse pinget näitab sportlase kuju, kelle kindlameelne nägu edastab kirge ja emotsioone. Punased-pruunid värvid aitavad edastada seda kriitilist hetke ratsavõistlusel, kus ei saa enam eristada inimesi ja hobuseid, nad on muutunud ühtlaseks vaatamata sellele, et kunstnik ei kasutanud detaile loomade joonistamises. Nad on nagu mehhanismid, kuid väga dekoratiivsed. Jaak Adamson on tõeline meister, kes suudab valmis teha emotsioone ja pingeid täis kompositsiooni kasutades sporditeematikat.

Jaak Adamson sündis Tallinnas 25.04.1938. aastal laeva kapteni Hiijumaast perekonnas. Tema lapsepõlv möödus Teise maailmasõja ajal. Paar aastat elas ta lastekodus ja õppis noorte maalistuudios. 1957. aastal lõpetas Jaak Adamson Tallinna keskkooli nr 16. 1964. aastal lõpetas ta ERKI.
Aastatel 1963-65 töötas ta kunsti õpetajana Kärdlas, aastatel 1965-66 dekoraatorina Eesti Televisioonis. Aastatel 1979-80 sai Jaak Adamson ERKI magistrikraadi. 1980. aastal läks ta Slovakkiasse. Seal töötas ta kuni 1993. aastani Kremnitsi linna rakenduskunstikooli asedirektorina professori tiitliga. Kuni 1984. aastani töötas ta restaureerijana Štivnitsa restauraatori ateljees.

Aastatel 1969. — 1982 oli Jaak Adamson Eesti kunstnike liidu liige, kuid Moskvast tuli käskkiri, mille järgi kaotas oma liikmeks olemine. 1997. aastal see taastati.
Alates 1988. aastast on Jaak Adamson Tšehhoslovakkia kunstnike liidu liige. Alates 1990. aastast on ta Rahvusvahelise kunstnike liidu liige.
Jaak Adamsoni maale leidub Eesti, Vene, Tšehhi, Prantsusmaa, Taani ja Hollandi muuseumides. Oma töös kasutas kunstnik erinevaid tehnoloogiaid nimelt - õlivärvid, veevärvid, graafikat, dekoratiiv-tarbekunst.

Narva Muuseumi Kunstigalerii loodab jätkata ühe maali esindamine tava ka kevadisel koolivaheajal ja näidata meie külalistele veel üht toredat maali oma kunstifondidest. Info selle kohta saab Narva Muuseumi kodulehelt : www.narvamuuseum.ee
INFO: Jelena Sokhrannova, kunstiteadlane, Narva Muuseumi kunstiprogrammide kuraator, telefon: 3592151.

Lisatud 16.12.2008, 19:06
Muudetud 17.12.2008, 14:09

eelmine järgmine