Narva linn


Maksuvaba tulu hakkab sõltuma inimese aastatulust

Järgmine aasta toob suurele osale inimestest kaasa maksuleevenduse, kui maksuvaba tulu määr kerkib 500 euroni. Samas tekib vajadus oma aastasel tulul silm peal hoida, et vältida tulumaksu juurde tasumist 2019. aastal.

Alates 2018. aastast jaguneb saadava maksuvabastuse suurus kolme peamisesse gruppi. Kui aastane tulu on kuni 14 400 eurot ehk 1200 eurot kuus, siis on võimalik kasutada maksimaalset maksuvabastust, mis on 6000 eurot aastas ehk 500 eurot kuus.

Kui kuine sissetulek on vahemikus 1200–2100 eurot (aastane tulu 14 400–25 200 eurot), siis hakkab maksuvaba tulu suurus 500 eurost vähenema ja mida lähemal see on 2100 eurole, seda väiksem on maksuvaba tulu. Üle 2100 euro (aastas üle 25 200 euro) teenides on kogu tulu tulumaksuga maksustatav ja maksuvaba tulu suurus on 0 eurot.

Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul tuleb inimestel juba enne järgmist aastat mõelda, millisesse tuluvahemikku kuulutakse, et selle alusel esitada maksuvaba tulu avaldus oma tööandjale või muule väljamakse tegijale, näiteks sotsiaalkindlustusametile.

„Kui inimene ei ole aasta alguses arvestanud mõne täiendava tuluga, näiteks korteri väljaüürimisest saadud tulu või preemiaga, siis võib aasta jooksul arvestatud maksuvabastus olla liiga suur ja tekitada sellega tulumaksu juurde maksmise kohustuse 2019. aasta alguses,“ selgitas Liivamägi.

Raskesti etteennustatava tulu puhul on mõistlik pigem olla maksuvaba tulu arvesse võtmisel tagasihoidlikum, et vältida tulumaksu juurde maksmist. Enammakstud tulumaksu saab 2019. aasta alguses esitatava tuludeklaratsiooniga tagasi.

Uuest aastast kaob ära täiendav maksuvaba tulu pensionidele ja kahjuhüvitistele. Kui pensioni saaja ei ole sotsiaalkindlustusametile maksuvaba tulu arvestamiseks avaldust esitanud, siis arvestatakse tema pensionilt alates 2018. aasta jaanuarist automaatselt tulumaks esimesest eurost.

Sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna juhi Kati Kümniku sõnul need inimesed, kes on juba esitanud sotsiaalkindlustusametile tulumaksuvaba osa arvestamise avalduse, uut avaldust esitama ei pea. „Alates 1. detsembrist saab inimene ka ise eesti.ee portaalist järgi vaadata, kas tulumaksuvabastuse rakendamiseks avaldus on esitanud või mitte. Kui ei ole, siis saab avalduse sealsamas kohe ka esitada,“ rääkis Kümnik.

E-maksuametisse/e-tolli lisandub veel võimalus jooksvalt näha, kuipalju on erinevad väljamaksjad inimesele tasu maksnud ja maksuvaba tulu kasutanud. Kui maksuvaba tulu on kasutatud üle piirmäära, saab näha ka võimalikku täiendavat tulumaksukohustust, mis tekib tuludeklaratsiooni esitamisel. See on prognoos, sest kui sissetulek aasta jooksul muutub, siis muutub ka maksuvaba tulu suurus. Samuti puudub MTA-l info täiendavate tulude ja võimalike mahaarvamiste kohta, mis tuleb esitada alles järgneva aasta tuludeklaratsioonil.

Seetõttu tasub e-maksuametis/e-tollis oma e-postiaadress ja telefon üle vaadata, sest Maksu- ja tolliamet saadab teavitusi, kui maksuvaba tulu hakkab enne aasta lõppu täis saama.

Lisainfo:
• Rohkem infot maksuvaba tulu kohta leiad Maksu- ja tolliameti koduleheküljelt või infotelefonilt 8800811.
• Pensioni ja kahju- ning vanemahüvitise saajad saavad oma küsimuste korral lisainfot Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt või tulumaksu infotelefonilt 6610551.
• Vaata maksuvava tulu infovideot.
• Vaata, kuidas arvutada järgmise aasta tulu suurust SIIT (178.68 KB, JPG).
• Tulumaksumuudatusi tutvustava pressiürituse slaidid leiad SIIT (882.39 KB, PDF).

Maksuvaba tulu alates 2018: pane tähele!
Alates 01.12.2017 saad eesti.ee portaalist vaadata, kas oled juba maksuvaba tulu rakendamiseks avalduse esitanud või ei. Kui ei, saad seal samas selle kohe ka esitada.
Detsembri alguses saadab Sotsiaalkindlustusamet inimestele ka teavituskirjad, et nad teaksid, kas neil tuleb seoses maksuvaba tuluga täiendavalt midagi teha või mitte.
Kui sul on küsimusi, siis palun kirjuta tulumaks@sotsiaalkindlustusamet.ee või helista meie tulumaksu infonumbril 6610551.
Vaata lisainfot SIIT.


Sotsiaalkindlustusamet

Lisatud 03.11.2017, 14:15
Muudetud 03.11.2017, 14:36

eelmine järgmine