Narva linn


Narva muuseumilt ilmub mahukas kolmekeelne monograafia 160-aastasest Kreenholmist

22. detsembril kell 12:00 esitletakse Narva Kunstiresidentuuris (Joala 18) Narva muuseumi kirjastuse mahukat ja rikkalikult illustreeritud monograafiat "Kreenholm", mis annab põhjaliku ülevaate Narvas erilist rolli omanud puuvillamanufaktuuri ajaloost.

150 aastat oli puuvill Kreenholmi kangelane — tööandja paljudele inimestele. Raamatust saame teada, miks see kauge maa taim kohtus siinsete Narva koskede vetevooga. Räägime puuvillast ja selle töötlemisest ning koskedest, mis olid eelduseks puuvillatööstuse rajamiseks. Seejärel peatume manufaktuuri ajalool, selle rajamisest kuni tänapäevani välja.

Kõige mahukam peatükk käsitleb tsaariaegse suurtööstuse rajamist ning tööstushoonete, elamute ja teiste manufaktuuri toimimiseks vajalike hoonete, mis tänapäevaks on muutunud säilitamisväärseks arhitektuuriväärtuseks, ehitamist. Räägime ka tööliste elu- ja töötingimustest ning käsitlemata ei jää Kreenholmi streigid ega ka raske töö tulemusena saavutatud auhinnad.

Peatükis "Ühest sõjast teiseni" käsitleme kahe maailmasõja mõjusid manufaktuurile ning sinna vahele jäänud uusi turge otsivat Eesti Vabariigi aegset tööstust. Sellele järgneb peatükk nõukogudeaegsest tööstuse sõjapurustustest ülesehitamisest ja tööliselust, mille lõpetab Nõukogude Liidu lagunemine ja majanduskriisis uusi võimalusi otsiva tööstuse hääbumine. Raamatu lõpetab väike pilk tulevikku.

Puuvillamanufaktuuri lugu aitavad ilmestada üle 180 illustratsiooni. Raamatu autorid on Merike Ivask, Madis Tuuder, Svetlana Andrejeva, Irina Solodova ning kujundajaks Tarmo Käärik. 392-leheküljeline raamat on eesti, vene ja inglise keeles. Narva muuseumi kirjastuselt ilmus eelmisel aastal samast sarjast ja kolmelt samalt autorilt raamat "Narva-Jõesuu ― supelsaksad südames".
Esitlusel räägivad raamatu autorid teose saamisloost ja Kreenholmist.

Monograafia 160-aastasest Kreenholmist

Raamat on esitlusel müügil soodushinnaga.

Info:
tel 3599230, info@narvamuuseum.ee.

Narva muuseum

Lisatud 18.12.2017, 16:52
Muudetud 18.12.2017, 17:08

eelmine järgmine