Narva linn


Narva - Eesti sügispealinn 2017

22. septembril astub Narva taas Eesti sügispealinna õigustesse. Narvast saab kogu sügishooajaks kultuurielu keskus, kus leiab aset arvukalt eriilmelisi üritusi. Kõikjal linnas hakkavad kuni 21. detsembrini toimuma põnevad ja mitmekesised kultuurisündmused.
Esimene neist on Geneva kultuurikeskuse laval toimuv avakontsert "Kesköö ooper" ("Midnight Opera"). Seda omapärast kontsertprojekti saab Eestis ja Narvas näha esmakordselt. "Kesköö ooper" on teater käesirutuse ulatuses ehk interaktiivne ooperietendus, kus iga pealtvaataja võib mis tahes hetkel olla laval toimuvasse kaasatud. Sankt-Peterburi Maria teatri solistid laulavad Narva Linna Sümfooniaorkestri saatel otse vaatajate ees, purustades kõik ooperile omased stereotüübid ja muutes klassikaliste teoste esitamise unustamatuks ja kaasahaaravaks show’ks.

Sügispealinna ürituste kava on uusi kontserte, festivale, näitusi ja teatrietendusi tihedalt täis. Huvilistel on võimalik iga päev leida kavast enda maitsele sobiv kultuuriüritus.

Üks selle sügise kõige eredam ja oodatum kultuurisündmus on teatrifestival "Kuldne mask Eestis". 5. oktoobril saab Geneva kontserdimaja laval näha Fjodor Dostojevski romaani ainetel valminud Moskva Balleti etendust "Café Idiot". Aasta tagasi tunnistati see etendus parimaks kaasaegse tantsu etenduseks. Eestiski tuntud koreograafi Sasha Pepeljajevi lavastus on suunatud laiemale auditooriumile ning pakub huvi kõigile, kes on avatud uutele kunstivormidele ja klassikaliste teoste vabale tõlgendamisele.

Sügispealinna arvukates ürituste toimumise paikades hakkab kostuma muusikat klassikast rokini ja folgist džässini.
Esimest korda Narvas toimuv džässifestival IDeeJazz'17 hõivab linna kõige huvitavamad toimumispaigad (lavad): Narva kunstiresidentuur, Joaoru rannahoone, Tartu Ülikooli Narva kolledž, Narva Muuseum ja klubi Ro-Ro Art Club. Veel üheks kultuuriprogrammi tähtsündmuseks kujunev festival on tõeline kingitus kõikidele džässisõpradele. Festivalil IDeeJazz saab kuulda headest ideedest pakatavat maailmatasemel muusikat.

Tartu Ülikooli Narva kolledžis toimub heategevuslik rokkfestival, millest võtavad osa Narva rokkansamblid ja külalisesinejad Karjalast. Populaarse Narva klubi Ro-Ro Art Club kahel korrusel saab aga osa võtta kahepäevasest rokifestivalist "Künnivaresed naasevad". Kuulda saab enam kui 20 Narva ansamblit ning külalisesinejaid Eesti teistest linnadest, Peterburist ja Balti riikidest.

Hulk täiesti uudseid kontserte lisab sügispealinna programmi vürtsi ja üllatab kogenud publikut uute helidega. Peterburi folkansambli Dobranotch esituses kõlab Balkani rahvaste muusika. Kirju koosseisuga ülimalt andeka muusikakollektiivi originaalses töötluses saab kuulda serbia, kreeka, juudi, bulgaaria, mustlas- ja paljusid muid laule.

Klassikalise muusika austajad ei jäta kindlasti külastamata Narva Linna Sümfooniaorkestri kontserte. Kaasa tasub võtta ka pere noorimaid liikmeid, sest programmi on lisatud ka lastele mõeldud suur kontsertetendus deklamaatori ja orkestriga, kus väikestele kontserdikülastajatele ja nende vanematele esitatakse Hans Christian Anderseni muusikalist muinasjuttu "Ööbik".

Narva linnusesse on kavandatud ka klassikalise muusika kontsertide sari üldnimetusega "Sügismeloodiad". Koostöös Eesti Kontserdiga tuuakse vaatajateni kaks kontserti Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Hiina kvarteti Pantoum Piano Qartet osalusel.

Tallinna muusikateater Sakala laululapsed esitab lastele ja täiskasvanutele muusikaetenduse "Shrek. Seiklused jätkuvad!". Tuttavate tegelaste imetabaseid muundumisi ja vintsutusi ning hea võitu kurja üle ilmestavad värvikad tantsunumbrid ja vokaalpalad. Samuti toimub Tallinna ja Narva noorte osavõtul suur kontsert "Meie Eurovisioon: laulavad lapsed", mis on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Noored andekad lauljad esitavad eesti ja inglise keeles nende Eesti heliloojate lugusid, kelle loomingut oleme saanud kuulda Eurovisiooni lauluvõistlustel.

Teater Giraffe Royal tuleb sel sügisel publiku ette tänapäevase klounaadi festivaliga "Anima Allegra". See ainulaadne kava kujutab endast pantomiimi ja klounaadi peent sünteesi Peterburi ja teatri Giraffe Royal parimate artistide intelligentses esituses, jõulupühade eel saab aga nautida nukukunsti ja -kultuuri.

Septembris toimub Narvas III rahvusvaheline kunstnike laager "Narva ART". Lätist, Leedust, Venemaalt ja Eestist pärit kunstnikud tutvuvad ürituse raames linna ajaloo ja kaunite vaadetega. Nädala jooksul saavad kõik huvilised tutvuda vabas õhus maalitud teostega Vabaloomingu majas toimuval näitusel.

Uute ürituste kõrval leiab kultuurikavast ka traditsioonilisi, publikule juba armsaks saanud, kultuuri- ja spordiüritusi, näiteks ilu- ja fitnessivõistlus "Fitness Model Estonia", rahvusvaheline maleturniir "Läänemere maletähed" ja gurmaanide lemmikud Silmupäevad. Sügise kõige suuremaks spordiürituseks kujuneb Narva Kreenholmi jooks. Jooksurajad kulgevad mööda legendaarset Kreenholmi manufaktuuri. Kõikidel soovijatel on ainulaadne võimalus joosta või kõndida see distants läbi ja nautida võimsa tööstuskompleksi omapärast atmosfääri.

Traditsiooniliselt lõpetab sügispealinna kultuuriprogrammi suurejooneline galakontsert. Geneva kontserdimaja laval kõlavad 21. detsembril Broadway muusikalide hitid Moskva ja Peterburi juhtivate muusikalisolistide esituses. Kontserdil saab kuulda kõige kuulsamaid ja säravamaid aariaid sellistest maailma parimatest muusikalidest nagu „Chicago”, „Kassid” („Cats”), „Kabaree” („Cabaret”), „Monte-Cristo” jpm.

Üksikasjalik teave sügispealinna oktoobri-, novembri- ja detsembrikuu ürituste kavade kohta on iga jooksva kuu lõpus kättesaadav Narva linna veebilehel.

suurenda
XII2017/ Narva - Eesti sügispealinn 2017

suurenda
Sügispealinn, november

suurenda
Plakat, oktoober

Narva Linnavalitsuse Kultuuriosakond
kultuur@narva.ee

Lisatud 12.09.2017, 16:02
Muudetud 28.11.2017, 13:34

eelmine järgmine