Narva linn


Näitus "Kellele iseseisvus, kellele autonoomia. 100 aastat soome-ugri rahvaste iseolemist"

Narva linnuses on alates 27. juulist avatud näitus "Kellele iseseisvus, kellele autonoomia. 100 aastat soome-ugri rahvaste iseolemist", mis annab ülevaate meie hõimurahvaste käekäigust ja tutvustab laiemale üldsusele lisaks omariikluse saavutanud soome-ugri rahvastele ka teiste sugulasrahvaste ajalugu ning iseseisvuspüüdlusi.

2018. aastal möödus 100 aastat Eesti Vabariigi väljakuulutamisest. Samal ajal toimusid pöördelised sündmused kogu Venemaal ja Euroopas, lisaks Soome ja Ungari iseseisvumisele saavutasid territoriaal-autonoomia Nõukogude Venemaa suuremad soome-ugri rahvad - mordvalased, udmurdid, marid, komid ja karjalased. Neile sündmustele pühendas Fenno-Ugria möödunud aastal Eesti Rahva Muuseumis toimunud hõimupäevade konverentsi, mis oli ühtlasi osa soome-ugri rahvastele suunatud EV100 välisprogrammist. Konverentsil pidasid ettekandeid soome-ugri rahvaste väljapaistvad ajaloolased.

Kuna huvi seni käsitlemata teemavaldkonna vastu oli suur, koostasime konverentsi ette valmistamise käigus meieni jõudnud materjalidest teabenäituse, mis aitaks tutvustada lisaks omariikluse saavutanud soome-ugri rahvastele ka teiste sugulasrahvaste ajalugu ning iseseisvuspüüdlusi laiemalegi üldsusele. Selleks aitasid konverentsil osalenud ajaloolased juurde hankida hulga foto- ja tekstimaterjale, millele lisasime omalt poolt nende rahvaste ajalugu käsitlevat üldist informatsiooni.

Foto: Narva Muuseum

Näituse tekstid on koostanud ajaloolased Jaak Prozes ja Piip Pillak, toimetanud Kadi Sarv, kujunduse on teinud Peeter Laurits ja Kadri Liis Rääk. Näituse teostas MTÜ Fenno-Ugria Asutus EV100 välisprogammi.

Näitus Narva linnuse konvendihoone põhjatiiva teisel korrusel on avatud kuni 30.09.2020.

Narva Muuseum

Lisatud 28.07.2020, 16:15
Muudetud 28.07.2020, 16:33

eelmine järgmine