Narva linn


Kalender > 05.07.2017

Tagasi

Narva Jazz Club: Piirideta muusika piirilinnas!

05.07.2017, Kell 19:00
Joaoru rannahoone, Linnuse tn 2 (*4-5 €)
info@narvajazzclub.ee

Helin-Mari Arder ja Andy Fite / USA-EST
“Really Just Friends”

Kui laval saavad kokku kaks loomingulist muusikut, on oodata põnevust, üllatusi ning palju improvisatsiooni. Helin-Mari Arder ja Andy Fite on koos seda sünergiat loonud juba kümmekond aastat ning mitmel korral oma esinemistega ka Eesti kontserdilavadele jõudnud. Viimati said nende kontserdid sooja vastuvõtu osaliseks veebruarikuisel Talvejazzil ning seejärel ka aprillikuises Stockholmis. Muusikahuvilised on leidnud, et kaks erineva karakteriga muusikut täiendavad laval üksteist suurepäraselt.

Andy Fite, kes lisaks suurepärasele kitarrimängule on ka laulja ja helilooja, on naljatades kirjeldanud duo koostööd muinasjutulise “kaunitar ja koletis” väljendiga. Tegelikult sisaldab duo repertuaar kõike, mis inimlik ja tuttav – alates tunnetest ja romantikast ning lõpetades teravamate nootidega – kõike seda sageli läbi mõnusa huumori prisma. Duo alustas koosmusitseerimist tuntud jazzlauludega kuid viimasel ajal esitatakse üha enam Andy Fite originaalloomingut, mis jätkab vanade heade jazzlaulude traditsiooni. Koostöös sünnivad Andy varemkirjutatud lauludele uued ja värsked tõlgendused, lisaks on viimaste laulude hulgas ka mõned koos kirjutatud laulud. Lisaks vanale heale svingmuusikale kõlavad duo esituses ka laulud bossa-nova ning sambarütmis ning kavas on ka mõned ballaadid.

Helin-Mari ja Andy koostöö on saanud väljendusvõimalusi Talvejazzil, Mailaulu Festivalil Tartus, Mariehamni Jazzfestivalil, Visby Autorilaulu Festivalil ning Stockholmi väikestel lavadel. Duolt on ilmunud ka kaks plaati (“I’m Starting to Like You” ning “Really Just Friends”) ning salvestamist ootavad juba uued muusikalised ideed. Kontserte suvises Eestis ootab duo põnevusega, et jagada oma improvisatsioonirikast ja humoorikat muusikat toreda publikuga!

Helin-Mari Arder on Eesti aktiivsemaid ja loomingulisemaid lauljatare. Ta esitab võluvalt prantsuse shansoone, brasiilia bossanovasid, vaimulikke rahvalaule, jazziklassikat, eesti heliloomingut ja oma muusikat. Helin-Mari oskab ta esile tuua just antud stiilile omased nüansid, kuid samas jääb ta alati iseendaks, unistavaks romantikuks. Temalt on ilmnud kümmekond sooloplaati, mille hulgas on ka erinevatele autorite muusikale või tekstidele pühendatud kogumikke: “Päike ikka paistma jääb” Kustas Kikerpuu lauludega, “Kuulates Legrand’i” kuusa prantsuse autori loominguga, “Ununenud unistused” Ott Arderi tekstidele kirjutatud lauludega ning “Öö valgus” Eeva Pargi tekstidele kirjutatud originaalloominguga. Kõige armastatumaks Helin-Mari kirjutatud lauluks võib ilmselt pidada lugu “Väike päike”, mis ilmus tema debüütplaadil, aastal 2003.

Andy Fite’i kaasakiskuvas loomingus põimuvad hääle- ja kitarriimprovisatsioonid. Muusiku eeskujude loend on pikk ja kirev ulatudes Louis Armstrongist ja Nat King Cole’st Charlie Parkeri ja Frederick Chopin’ini. Mitmekülgsus avaldub ka Fite’i laulude valikus ning improvisatsioonides. 1994.aastast elab ta Rootsis, teeb koostööd sealsete muusikutega, õpetab jazz-vokaali, peab loenguid Rootsi ja Soome ülikoolides, kuid aeg-ajalt annab ta kontserte ja meistriklasse ka oma sünnimaal.
Andy Fite on kirjutanud üle 500 laulu, tema 31 albumit saadaval iTunes´is, laule saab kuulata ka Spotify-st. Humoorika ja sõbraliku Andy Fite’i muusika on täis üllatusi. Ja alati on tal midagi uut teoksil. Helin-Mari Arderi ja Andy Fite’i ühine album „I’m Starting to Like You“, mis on salvestatud Stockholmis, valmis 2008. aastal ja see sisaldab nii jazziklassikat kui ka Andy Fite’i oma lugusid.

Tagasi

eelmine järgmine